Laboratorium Pieśni

Kobieca grupa world/ethno/spiritual/medicine/mystic folk music

world/etno/mystic folk

Laboratorium Pieśni – Song Laboratory

Laboratorium Pieśni – Song Laboratory (world/etno/spiritual/mystic folk music) to kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (między innymi shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

 

Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

 

Grupa stworzyła także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014).

 

Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. udział w nagraniach muzyki w kompozycji Łukasza L.U.C. Rostkowskiego do malowanego filmu „Chłopi” – polskiego kandydata do Oscara, która otrzymała nagrodę Fryderyk 2024 oraz status Platynowej Płyty; w koncertach i nagraniach muzyki w ramach nowego albumu Miuosh x Zespół „Śląsk” – „Pieśni Współczesne. Tom II”; w projekcie „Czarna Polana” z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem; w nagraniach płytowych i koncertach „Good L.U.C.K” artysty L.U.C, udział w koncertach „Wybraliśmy Wolność” oraz Urodziny Sopotu, pod dyrekcją artystyczną Andrzeja Smolika, wraz z innymi polskimi muzykami.

 

Płyty Laboratorium Pieśni pt. „Rasti” oraz „Hé oyáte”  zostały nominowana do nagrody Fryderyk (w 2020 i 2024 roku), w kategorii „Album roku – Muzyka świata”. Zespół został laureatem festiwalu FAMA 2014, gdzie otrzymał NAGRODĘ TRYTON dla Największej Osobowości Festiwalu. Zespół jest również Stypendystą Miasta Gdańsk w roku 2015 i 2018.

 

Zespół z koncertami i warsztatami odwiedził do tej pory już 20 krajów (m.in. USA, Indie, Szwajcaria, Japonia, Hiszpania, Izrael, Islandia, Dania, Holandia, Francja, Wielka Brytania). Teledysk z białoruską pieśnią „Sztoj pa moru” osiągnął ponad 15 mln wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 155 tysięcy fanów.

 

Założycielki Laboratorium Pieśni

Alina Jurczyszyn – absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Kamila Bigus – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadzą także warsztaty pieśni tradycyjnych (więcej informacji o założycielkach i warsztatach pieśniarskich w zakładce WARSZTATY).

Głosy zespołu

Alina Jurczyszyn

Alina Jurczyszyn

Kamila Bigus

Kamila Bigus

Lila Bosowska

Lila Bosowska

Iwona Bajger

Iwona Bajger

 Magda Jurczyszyn-Turło

Magda Jurczyszyn-Turło

Karolina Stawiszyńska-Wiatrow

Karolina Stawiszyńska-Wiatrow

Alina Klebba

Alina Klebba