Laboratorium Pieśni

Warsztaty pieśniarskie

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni prowadzone są autorską metodą Aliny Jurczyszyn pracy z głosem, ciałem i oddechem, inspirowaną m.in. treningiem Teatru Gardzienice oraz pracami paramuzycznymi Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w leśnej bazie w Brzezince. Są okazją do spotkania w pieśni, przestrzenią swobodnej twórczości dla tych, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć (bądź kontynuować) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi, jako materiałem do pracy.

Warsztaty pieśniarskie skupiają się na:

1.

zespołowym praktykowaniu muzyki i śpiewu tradycyjnego (praca z pieśniami tradycyjnymi, nauka śpiewu w wielogłosach);

2.

fenomenie głosu, jego wzmocnieniu (emisja, impostacja, trening oddechowy);

3.

budzeniu naturalnej muzyczności człowieka (muzycznego odczuwania świata);

4.

wzajemności działań partnerskich i zespołowych (budowanie relacji uważności, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności za wspólną pracę, umiejętności zestrajania się z grupą, tworzenia twórczej energii, wspomagania się w pracy i wykorzystywaniu potencjału każdego z uczestników).

Warsztaty prowadzą:

Alina Jurczyszyn

Alina Jurczyszyn

pieśniarka, od 10 lat pracuje z pieśniami tradycyjnymi różnych kultur, prowadząc warsztaty, zespoły, podróżując, zbierając pieśni u źródeł; absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz studiów humanistycznych ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Gdańskim; badaczka terenowa (m.in. Albania, Serbia, Macedonia, Polska); założycielka zespołów: Laboratorium Pieśni (największa osobowość artystyczna Festiwalu Fama 2014) oraz Annutara; aktorka (Gardzienice, Teatr Lustra Strona Druga, Teatr Off de Bicz), reżyserka (m.in. spektakli: "Pory Roku", "Puste Noce - Pieśni, które już się kończą"), koordynatorka artystyczna Akademii Laboratorium Pieśni oraz Festiwalu Etnowiosnowisko. Uczestniczka wielu warsztatów (m.in. Szkoła/Artystyczne Poszukiwanie Majsternia Pisni z Ukrainy, Zespół Drewo – Ukraina, Elina Toneva – Bułgaria, Joanna Słowińska – Kraków, Rena Mirecka – Wrocław, Lalish Theater Labor z Kurdystanu, Tserendava z Mongolii), projektów (m.in. Serce Dzwonu we wsiach kajockich, Dzień Promień – Brzezinka pod Wrocławiem), Festiwali (m.in. Giving Voice).

Kamila Bigus

Kamila Bigus

skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Małgorzaty Skorupy, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce), wokalistka i aranżerka muzyczna w trójmiejskich zespołach Laboratorium Pieśni i Annutara, współprowadząca cykliczne warsztaty pieśniarskie pod nazwą Akademia Laboratorium Pieśni na Uniwersytecie Gdańskim oraz Warsztatów wokalnych Laboratorium Pieśni; uczestniczka spektakli, takich jak: "Pory Roku", "Puste Noce – Pieśni, które już się kończą" (reż. Alina Jurczyszyn), "Gałązka z drzewa słońca" (reż. Bożena Zezula) oraz serii spektakli audiowizualnych pt. "Zrozumieć Polskę" wraz z kameralnym zespołem muzycznym Łukasza Rostkowskiego L.U.C; muzyk sesyjny, współuczestniczka wielu nagrań płytowych takich zespołów, jak: Symphonic Theater of Dreams, False Month, SAS, Nina Nu, Miejscovi czy Cuba de Zoo.

Warsztaty pieśniarskie prowadzone są regularnie w Trójmieście – w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku, na Uniwersytecie Gdańskim w formie Akademii Laboratorium Pieśni (zajęcia tylko dla studentów) oraz w Teatrze Szekspirowskim.

Akademia Laboratorium Pieśni

 

Weekendowe warsztaty wyjazdowe odbywają się cyklicznie na terenie całej Polski – m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, zarówno dla osób z Polski, jak i zza granicy. Warsztaty prowadzone były również m.in. w Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego, na Zamku w Kwidzynie i Malborku, na Festiwalach (m.in. Festiwal Szamański w Kożyczkowie, Festiwal Wegetariański,

Festiwal Na zdrowie, Festiwal Etnowiosnowisko, Festiwal Progressteron), oraz corocznie, w formie letnich warsztatów wyjazdowych na Kaszubach – w Ostrzycach. Wszystkie informacje o warsztatach pojawiają się na naszym warsztatowym facebooku.

Zorganizowane cykle warsztatów

Kontakt w sprawie warsztatów:

Istnieje również możliwość zorganizowania cyklu warsztatów, zakończonych koncertem pieśni tradycyjnych Laboratorium Pieśni lub spektaklem „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą”.

 

Alina Jurczyszyn
e-mail: laboratoriumpiesni@wp.pl
tel.: +48 508 084 298